Komuniteti kanadez hebre falenderon Shqiperine


Montreal, 24 dhjetor 2012- Komuniteti hebre në Montreal të Kanadasë falënderoi shqiptarët, për heroizmin e tyre gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shqiptarët i shpëtuan të gjithë hebrenjtë gjatë Holakustit nga krimet e nazizmit.

Me këtë rast u hap një ekspozitë në Montreal ku mori pjesë edhe ambasadorja Elida Petoshati.

Nga viti 1939 në Shqipëri ishin 200 hebrenj, ndërsa pas përfundimit të Luftës ishin më shumë se 2500.

65 shqiptarë janë njohur si Fisnikë med Kombeve në muzeun Yad Vashem në Jeruzalem.

– See more at: http://www.cjnews.com/special-sections/business?q=node%2F99585#sthash.d9NZpRvh.dpuf

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023