Presidenti Nishani pret Konsullin e Nderit në Izrael, Avraham Rinot

Rinot është Konsull nderi i Republikës së Shqipërisë në Rajonin Verior të Izraelit me zyrë të konsullatës së nderit në Haifa


Shqipëria dhe Izraeli mbeten partnerë të mirë dhe me vëmendje të madhe në shtimin dhe forcimin e bashkëpunimit. Kjo është vërtetuar edhe nga takimi i presidentit Bujar Nishani me Konsullin e Nderit të Shqipërisë në Izrael, Avraham Rinot.
“Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Bujar Nishani priti në një takim zotin Avraham Rinot, Konsulli i Nderit të Shqipërisë në Izrael”-ishte një njoftim shumë i shkurtër i zyrës mediale të presidencës. Duke marrë parasysh zhvillimet e përgjithshme, presidenti dhe Konsulli temë të bisedimeve kanë pasut bashkëpunimin shumë të mirë mes Izraelit dhe Shqipërisë. Po ashtu u bisedua për aspektet historike të marrëdhënieve mes shqiptarëve dhe hebrenjve, duke veçuar qëndrimin dhe mbrojtjen e tyre nga holokausti i Gjermanisë Naziste.
Shqipëria është i vetmi vend ku numri i hebrenjve ishte më i madh në përfundim se sa përpara Luftës së Dytë Botërore.
Zoti Rinot është Konsull nderi i Republikës së Shqipërisë në Rajonin Verior të Izraelit me zyrë të konsullatës së nderit në Haifa (Adresa: 15 Pal Yam str. Floor 25, Haifa, Izrael/Tel:  00972775444700/Faks: 00972775444777/Cel: 0097252244444/e-mail: [email protected])

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike