Turizmi shqiptar ne Panairin e Izraelit


Tel Aviv, 12 shkurt 2014 – Shqipëria prezantohet në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit Mesdhetar në Izrael, mes 300 stendave nga vendet e Mesdheut.

Në ditën e parë të Panairit stenda e Shqipërisë tërhoqi një numër rekord vizitorësh. Turoperatorët shqiptarë organizuan takime të shumta me partnerë potencialë nga të gjitha vendet pjesëmarrëse, të interesuar për të sjellë turistë të huaj në Shqipëri. Shqipëria turistike është prezantuar në këtë panair nga Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit dhe Agjencia Kombëtare e Turizmit.

“Është një mundësi shumë e mirë për të promovuar potencialet e vendit tonë”,-vlerëson Drejtoresha e Agjencisë Julinda Dhame,por edhe për bisneset që operojnë në këtë sektor për të lidhur kontrata bashkëpunimi.

Operatorët turistikë vendas që marin pjesë në këtë panair vlerësuan se Panairi I Izraelit në edicionin e tij të 20-të vjen me një gamë të larmishme ofertash dhe si një mundësi për të ndarë praktikat më të mira mes turoperatorëve. Stenda e Shqipërisë në ditën e parë të panairit tërhoqi shumë vizitorë. Turistët izraelitë treguan një interes shumë të madh për të njohur dhe vizituar Shqipërinë.

Organizimi I aktiviteteve të tilla bashkon operatorë nga vende të ndryshme që ndajnë mes tyre praktikat më të mira dhe promovon zhvillimin e turizmit, si një sektor me potencial të madh ekonomik për zhvillimin e vendit. Në panairin e Tel Avivit marin pjesë mbi 1400 subjekte.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit