Shqipëri-Izrael: Protokoll Bashkëpunimi për Promovimin e Administrimit Mjedisor


PRAGË- Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe Kryetari i Parlamentit të Izraelit “Knesset”, Yuli Edelstein firmosen sot Protokollin e Bashkëpunimit për Promovimin e Administrimit Mjedisor mes Kuvendit të Shqipërisë dhe “Knesset”.

Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua sot në Pragë, gjatë punimeve të Forumit Ndërkombëtar me rastin e Ditës së Holokaustit, ku marrin pjesë mbi 26 kryetarë parlamentesh nga e gjithë Evropa.

Përmes kësaj marrëveshjeje bashkëpunimi, Kuvendi i Shqipërisë dhe “Knesset” rrisin përpjekjet e përbashkëta për përmirësimin e kushteve mjedisore përmes politikave të gjelbërta dhe për përdorimin e teknologjive të fundit brenda të dy parlamenteve.

Kjo marrëveshje u dakordësua gjatë vizitës zyrtare të Kryetarit të Kuvendit Meta në Izrael gjatë vitit të kaluar ku u diskutua për marrjen e ekspertizës izraelite dhe përdorimit të modelit “Green Parliament” që “Knesset” ka jetësuar në aktivitetin e tij të përditshëm, duke inkurajuar kështu ndërgjegjësimin mjedisor të parlamentarëve dhe punonjësve të administratës në Shqipëri si dhe duke rritur kapacitetet teknologjike, që i shërbejnë krijimit të modelit “Parlamenti i Gjelbërt” në Shqipëri.
Pas ceremonisë së nënshkrimit të protokollit, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe Kryetari i “Knesset” Yuli Edelstein dhanë një prononcim për mediat:

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta

[blockquote style=”2″]Është nder i madh që firmosim sot këtë marrëveshje bashkëpunimi mes Kuvendit të Shqipërisë dhe “Knessetit” të Izraelit, e cila lidhet ngushtë me menaxhimin e qëndrueshëm dhe me “Parlamentin e Gjelbërt”. Ne mbështetemi tek “Knesset” dhe eksperienca e tyre e gjerë për të futur në përdorim teknologjitë më të avancuara në Parlamentin tonë. Dhe siç e theksoi edhe Kryetari i Knesset ky është një program për të ardhmen. Gjithashtu, jam mirënjohës ndaj popullit shqiptar për atë që ka bërë gjatë periudhës së tmerrshme të Holokaustit, duke mbrojtur të gjithë hebrenjtë në Shqipëri dhe duke mirëpritur shumë të tjerë nga e gjithë Evropa, gjatë periudhës më të errët të kontinentit tonë, duke kontribuar kështu jo vetëm për shpëtimin e hebrenjve, por edhe duke hedhur themelet e një miqësie të fortë me shqiptarëve dhe hebrenjve, mes Shqipërisë dhe Izraelit. Mirëpresim Kryetarin e “Knesset”, z. Yuli Edelstein në Shqipëri dhe dëshirojmë të forcojmë më tej lidhjet mes dy parlamenteve tona dhe mes Shqipërisë e Izraelit, sepse kemi një të ardhme të ndritur përpara nesh.[/blockquote]

meta-edelsteind

Kryetari i “Knesset” të Izraelit Yuli Edelstein

[blockquote style=”2″]Para se gjithash më duhet të theksoj se Kuvendi i Shqipërisë është një nga parlamentet e para që nënshkruan një marrëveshje të “Parlamentit të Gjelbërt” me Parlamentin e Izraelit dhe mendoj se është shumë simbolike, sepse siç e përmendët edhe ju zoti Kryetar, shqiptarët e kanë provuar se humaniteti dhe vlerat njerëzore janë shumë të rëndësishme për ta, dhe e kanë treguar këtë në momentet më të errëta për hebrenjtë dhe për tërë historinë evropiane. Sot jemi këtu për të nënshkruar një marrëveshje për menaxhimin e qëndrueshëm për brezat e ardhshëm, për t’i mundësuar atyre që të jetojnë në një mjedis më të mirë dhe jam absolutisht i sigurt që ata do ta vazhdojnë punën në dobi, jo vetëm të mbrojtjes mjedisore, por edhe në interes të marrëdhënieve mes dy vendeve tona. Ju falënderoj për ftesën tuaj dhe ju premtoj që do konsideroj ardhjen në Shqipëri me të mbaruar zgjedhjet në vendin tim, vizitë të cilën e pres me shumë kënaqësi. Ju faleminderit.[/blockquote]

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…