Ambasada e Izraelit në Tiranë, ndihma për zonat e përmbytura


Izraelisot, 10 shkurt 2015 – Ambasada e Izraelit në Tiranë iu vjen në ndihmë banorëve të zonave të përmbytura gjatë ditëve të fundit në Shqipëri.

Me një fond të posaçëm, Ambasade e Izraelit në Tiranës, dhuroi një sasi dyshekësh, batanijesh dhe jastëkë si dhe do të transferojë ndihmë financiare tek qendra e emergjencës

Burimet zyrtare bëjnë të ditur se Ambasada e Shtetit të Izraelit ka ndjekur nga afër këto ditë  situatën e vështirë të krijuar në zonat e përmbytura.

tsach

Gjatë dorëzimit Zëvendësambasadori Tzach Saar  i tha drejtorit  te Rezervave Shtetërore: “Ne nuk mund të rrinim duarkryq kur situata u përkeqësua dhe ndaj vendosem ti bashkohemi përpjekjeve te mëdha të Qeverisë Shqiptare.

Ne shpresojmë që kontributi ynë do të lehtësojë sado pak situatën për banorët e zonave të prekura”, – tha diplomati Saar.

ndihma

Kjo nuk është hera parë që Izraeli e ndihmon Shqipërinë në raste fatkeqësish.

Në dhjetor të vitit 2010, Izraeli dërgon tenda në Shkodër, për të ndihmuar familjet e evakuuara nga shtëpitë e tyre, pas përmbytjeve më të mëdha në 50 vitet e fundit.

Qeveria shqiptare bëri thirrje për ndihmë, dhe Ministria e Jashtme e Izraelit, përmes MASHAV dërgoi tende për familjet si dhe ndihma për mijëra të tjerë.

2500 shtëpi u përmbytën nga rajonin verilindor të Shqipërisë, ndërkohë 307 familje u evakuuan pas përmbytjeve të 7 dhjetorit 2010

 

 

 

ndihma-03 ndihme-02 ndihme-01

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…