Binyamin Netanyahou reçoit son homologue albanais

Le Premier ministre Binyamin Netanyahou a reçu lundi son homologue albanais Edi Rama. Les deux dirigeants ont signé une déclaration d’amitié entre les deux pays à l’occasion du 25e anniversaire de l’établissement des relations diplomatiques entre Israël et l’Albanie. Ils ont également signé un accord dans le domaine de la santé, prévoyant une coopération dans la recherche médicale entre les hôpitaux.

Comme tant d’autres dirigeants étrangers en visite en Israël, Edi Rama a dit toute son admiration pour l’esprit d’innovation israélien et a indiqué que son pays voulait apprendre d’Israël. Le Premier ministre israélien a rappelé que l’Albanie a été pratiquement le seul pays d’Europe dans lequel la population juive avait augmenté durant la Shoah grâce à l’accueil de nombreux juifs par une population albanaise hospitalière. « C’est pour cela que j’éprouve une grand plaisir à resserrer les liens entre mon pays et l’Albanie », a-t-il rajouté.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike