Ambasadori Canaj takon drejtorin e Konsvervatorit të Muzikës, Wasserman


(Izraelisot) – Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, u takua me Drejtorin e Konservatorit Muzikor të Bashkisë së Ramat Ganit, Dr. Aleks Wassermen, me të cilin bisedua për bashkëpunimin në fushën e artit dhe kulturës me Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit të Shqipërisë.

Bashkëpunimi me Konservatorin Muzikor të Ramat Ganit ka qene tejet i frytshëm me organizimin e koncerteve të përbashkëta artistike shqiptaro-izraelite, a cili do të konkretizohet më tej në datën 23 maj, kur do të zhvillohet koncerti klasik solo i pianistes shqiptare Almira Emiri.

Ne takimin u diskutua për organizimin e eventeve artistike në Shqipëri dhe për gjetjen e temave artistike të përbashkëta me Teatrin e Operas të Shqipërisë, i cili do te konkretizohet shumë shpejt me një koncert sinfonik në Tirane, ne te cilin Dr Wasserman shfaqi dëshirën te dirigjojë Orkestrën Sinfonike të Operas shqiptare.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…