Samiti kundër terrorizmit, efektivët shqiptarë trajnim në Izrael


Një samit botëror  kundër terrorizmit është duke u zhvilluar në Herzliya, Telaviv në Izarel, ku marrin pjesë agjencitë ligjzbatuese dhe ato të inteligjencës.

Pjesë e këtij samiti i cili ka nisur në datën 11 dhe do të vazhdojë deri në datën 15 shtator, është bërë edhe një delegacion i Policisë së Shtetit Shqiptar, i kryesuar nga Drejtori i Drejtorisë së Anti-terrorit, Gledis Nano.

Gjatë dy ditëve të para të këtij samiti, delegacioni shqiptar ka zhvilluar një sërë takimesh me drejtues të Institutit Ndërkombëtarë kundër Terrorizmit dhe me agjencitë ligjzbatuese izraelite të luftës kundër terrorizmit.

Gjatë këtyre takimeve të gjitha palët kanë shprehur gatishmëri për të mbështetur strukturat e antiterrorist  me logjistikë, trajnime dhe asistencë në ndjekjen e rasteve specifike.

Në ditët në vijim do trajtohen kërcënimet aktuale dhe masat për t’ju kundërpërgjigjur bashkërisht fenomenit. /Javanews.al/ a.ç/

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Koloneli izraelit, Golan Vach: Po bëjmë gjithçka për ju, 90% e objekteve janë të riparueshme

Koloneli izraelit, Golan Vach, po drejton grupin e tij të inxhinierëve në zonat e prekura nga tërmeti ku është shpallur…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…