Samiti kundër terrorizmit, efektivët shqiptarë trajnim në Izrael


Një samit botëror  kundër terrorizmit është duke u zhvilluar në Herzliya, Telaviv në Izarel, ku marrin pjesë agjencitë ligjzbatuese dhe ato të inteligjencës.

Pjesë e këtij samiti i cili ka nisur në datën 11 dhe do të vazhdojë deri në datën 15 shtator, është bërë edhe një delegacion i Policisë së Shtetit Shqiptar, i kryesuar nga Drejtori i Drejtorisë së Anti-terrorit, Gledis Nano.

Gjatë dy ditëve të para të këtij samiti, delegacioni shqiptar ka zhvilluar një sërë takimesh me drejtues të Institutit Ndërkombëtarë kundër Terrorizmit dhe me agjencitë ligjzbatuese izraelite të luftës kundër terrorizmit.

Gjatë këtyre takimeve të gjitha palët kanë shprehur gatishmëri për të mbështetur strukturat e antiterrorist  me logjistikë, trajnime dhe asistencë në ndjekjen e rasteve specifike.

Në ditët në vijim do trajtohen kërcënimet aktuale dhe masat për t’ju kundërpërgjigjur bashkërisht fenomenit. /Javanews.al/ a.ç/

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…