Shqipëria uron Izraelin për Vitin e Ri


Ambasadorja e Shqipërisë në Kombet e Bashkura, Besiana Kadare, u bashkua me një dyzinë ambasadorësh të vendeve të tjera për t’i video-uruar popullit izraelit një “Vit të Ri të Lumtur” në prag të Vitit të Ri Hebraik.

Shalom Israel” ishin fjalët përshëndetëse të ambasadores Kadare.

Ambasadori i Izraelit në Kombet e Bashkuara, Danny Danon, i cilësoi ata si “aletatë të vërtetë që mbështesin Shtetin e Izraelit në Kombet e Bashkuara”.

Urimet erdhën nga ambasadorët e Shqipërisë, Gjermanisë, Hungarisë, Indisë, Argjentinës, Australisë, Ruandës, Meksikë, Britanisë së Madhe, Singaporit, Estonisë, Uruguait, Togos dhe sigurisht Shteteve të Bashkuara.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…