“S” dhe “L”, dy spiunet femra emërohen shefe divizioni në Mosad


(Izraelisot) – Pasi arritën gradën e një gjeneral majori të ushtrise izraelite (IDF),  dy spiune femra, të koduara me inicialet “S” dhe “K” tani kryesojnë dy nga departamentet më të rëndësishme të shërbimit të fshehtë kombëtar të Izraelit, Mosadit.

Këto janë pozicionet më të larta që ka arritur ndonjë femër në një prej shërbimeve më efikase të spiunazhit në botë.

Sipas, gazetës izraelite “Yedioth Aharonoth”, Mosad e konfirmoi emërimin, por nuk dha detaje në lidhje me dy femrat e emëruara në pozicione kaq të larta.

 

Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe shefi i Mosadit, Yossi Cohen

Në fakt, në ushtrinë izraelite ka pasur dy gjeneral majore: Orna Barbival u emërua në vitin 2011 shefe e Drejtirisë së Burimeve Njerëzore, ndërsa në korrik të këtij viti, gjeneral brigade Ariella Lazrovitch u emërua këshilltare e shefit të financave të ushtrisë izraelite. Janë katër femra që janë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë izraelite.

 

 

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…