Kaymera mbron smartfonët kundër softuerëve spiunë


NSO mbetet një nga sekretet më të mëdha. Shoqëria izraelite, e themeluar në vitin 2009, nuk ka faqe interneti, nuk është e pranishme në rrjetet sociale, drejtuesit e saj thuajse nuk japin kurrë intervista dhe informacionet mbi NSO janë subjekti i një kurioziteti të madh.

Omri Lavie, një nga “baballarët” e kësaj strukture, ka ndërtuar një kompani që ëstë armike e hakersave të internetit. Ajo u shet zgjidhje agjencive qeveritare që e merren  me luftimin e krimit dhe terrorit.

E vetmja gjurmë e një kontrattë midis nSO dhe nëj shteti ka ndodhur në vitin 2015, kur gazeta e përditshme panameze, “La Prensa”, zbuloi se qeveria e Panamasë kishte shpenzuar 8 milionë dollarë për të vendosur veshin e saj në 300 smartfonë – 150 androidë dhe 150 BlackBerry.

Duke ruajtur kultin e konfindencialitetit, Omri Lavi ishte shprehur në një nga intervistat e rralla, dhënë amrikane “Defence Neës” se “ne jemi fantazma dhe ne nuk lëmë gjurmë”.

Por, Lavi pasi kishte krijuar NSO kishte krijuar edhe një startup tjetër, Kaymera, që ofron zgjidhje për telefonat inteligjentë te mbrohen nga softuerët spiunë.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023