Kaymera mbron smartfonët kundër softuerëve spiunë


NSO mbetet një nga sekretet më të mëdha. Shoqëria izraelite, e themeluar në vitin 2009, nuk ka faqe interneti, nuk është e pranishme në rrjetet sociale, drejtuesit e saj thuajse nuk japin kurrë intervista dhe informacionet mbi NSO janë subjekti i një kurioziteti të madh.

Omri Lavie, një nga “baballarët” e kësaj strukture, ka ndërtuar një kompani që ëstë armike e hakersave të internetit. Ajo u shet zgjidhje agjencive qeveritare që e merren  me luftimin e krimit dhe terrorit.

E vetmja gjurmë e një kontrattë midis nSO dhe nëj shteti ka ndodhur në vitin 2015, kur gazeta e përditshme panameze, “La Prensa”, zbuloi se qeveria e Panamasë kishte shpenzuar 8 milionë dollarë për të vendosur veshin e saj në 300 smartfonë – 150 androidë dhe 150 BlackBerry.

Duke ruajtur kultin e konfindencialitetit, Omri Lavi ishte shprehur në një nga intervistat e rralla, dhënë amrikane “Defence Neës” se “ne jemi fantazma dhe ne nuk lëmë gjurmë”.

Por, Lavi pasi kishte krijuar NSO kishte krijuar edhe një startup tjetër, Kaymera, që ofron zgjidhje për telefonat inteligjentë te mbrohen nga softuerët spiunë.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit