Ushtria izraelite po përgatit një helikopter pa pilot


(Izraeli Sot) – MAFAT është akronimi që përfaqëson administratën e Ministrisë së Mbrojtjes për zhvillimin e armëve dhe infrastrukturës teknologjike. Kjo organizatë, e ngjashme me DARPA, është partnerizuar me Israel Aerospace Industries për të zhvilluar një helikopter pa pilot të aftë për të transportuar ngarkesa për qëllime logjistike dhe për të fluturuar në 150 km/orë duke përdorur një motor me djegie të brendshme.

Të paktën 500 oficerë dhe civilë janë të punësuar direkt nga MAFAT, e cila ka një buxhet vjetor prej më shumë se 250 milionë euro. Kjo organizatë gjithashtu kontribuon në pagat e 2,000 kërkuesëve dhe punonjësve të kompanive të ndryshme të armëve.

MAFAT aktualisht është i përfshirë në rreth 1,500 projekte kërkimi dhe zhvillimi që përmbushin disa objektiva: për t’i bërë kufijtë e Izraelit të padepërtueshëm, sidomos nga tunelet e gërmuara nga Rripin e Gazës apo Libani jugor, terrorizmi.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…