Festimi i Hanukah në Kryeministrinë e Shqipërisë, Rama pret Kryerabinin e Europës


Për herë të parë, Presidenti i Konferenca Europiane të Rabinëve, Kryerabini Pinchas Goldschmidt udhëhoqi një delegacion për t’u takuar me Kryeministrin e Shqipërië, Edi Rama, në një ceremoni për ndezjen e qirinjve për festën hebraike “Hanukah” në selinë e qeverisë shqiptare.

Në delegacion ishin edhe Geront Kureta, Presidenti i Komunitetit Hebraik në Shqipëri, zëvendëspresidenti i Konferencës Europiane të Rabinëve, Bart Van de Kamp si dhe anëtarët e Këshillit, Joelle Aflalo dhe Ilja Gorelik.

Gjatë Holakaustit, Shqipëria u ofroi strehë dhe ushqim një numri refugjatësh hebrenj nga Gjermania, Austria, Kroacia dhe Serbia. Popullsia shqiptare, madje edhe forcat pushtuese italiane të vendit tonë, kishin simpati për hebrenjtë dhe si rezultat, i gjithë komuniteti hebre shpëtoi.

Shqipëria është një nga vendet e paktë në Europës, që kishte më shumë hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore se në vitin 1939. Aktualisht, popullsia me origjinë hebreje numëron rreth 100 veta dhe kryesisht të vendosur në Tiranë.

Duke komentuar takimin, Rabini Goldschmid tha: “Ky është një takim historik për komunitetin hebre, jo vetëm këtu në Shqipëri, por në mbarë Europën.

Rëndësia e një komuniteti nuk përcaktohet gjithmonë nga madhësia e tij, s’ka rëndësi sesa hebrenj janë, por është e rëndësishme që ata mbështeten nga Qeveria e vendit të tyre. Ne jemi mirënjohës ndaj Kryeministrit dhe ekipit të tij për mikpritjen që tregoi.

Kryeministri Rama ka qenë mbështetës i komunitetit hebre gjatë gjithë kohës dhe në presim që fuqizimi i marrëdhënieve tona të ecë akoma më përpara”.

Marrë nga Israelnationalnews.com

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.