Presidenti Rivlin viziton Greqinë, takime me Pavlopoulos dhe Tsipras


Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, po zhvillon një vizitë zyrtare në Greqi. Ai u takua me presidentin grek, Pavlopoulos, kryeministrin Tsipras, liderë të partive politike, si dhe pjesëtarë të komunitetit hebre në Greqi.

Presidenti Rivlin mbolli një pemë në Selanik me rastin e festës “Tu Bishvat”, ndërsa vendosi edhe gurin e themelit në Muzeun e Holokaustit në Selanik.

Marrëdhëniet midis Izraelit dhe Greqisë janë në fuqizim të vazhdueshëm.

 

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Izraeli akuzon kreun e OKB-së për mbështetjen e Hamasit

Ministri i Jashtëm Eli Cohen thotë se Antonio Guterres është një "rrezik për paqen botërore"

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.