Kongresi Botëror i Hebrenjve i bën thirrje Bullgarisë të ndalojë marshimin nazist

Kongresi Botëror i Hebrenjve (World Jewish Congress, WJC) i bëri thirrje Bullgarisë të dënojë marshimin neo-Nazist, i parashikuar më 13 shkurt.

Peticioni i paraqitur nga presidenti i WJC, Robert Zinger, është firmosur nga 175 mijë persona në mbarë botën dhe 2 mijë bullgaro-hebrenj dhe ju prezantua Kryeministrit të Bullgarisë, Bojko Borisov.

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov
Presidenti i WJC, Robert Zinger

Peticioni i bën thirrje Kryeministrit bullgar, të ndalojë marshimin vjetor në nder të liderit të ekstremit të djathtë, gjeneralit Hristo Lukov, i cili çoi 11,343 hebrenj në kampion e vdekjes në Treblinka gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lexo më shumë

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.