Izraeli, dashuri me shikim të parë


Nga Livia Fabietti (Nexta)

“Nëse rruga jote është dashuria, gjysma nuk ka rëndësi; rruga që do të ndiqni do të jetë bëre nga dashuria “, – thotë Leo Buscaglia. Po, kur je shpesh në udhëtim, shpesh është kompania që bën dallimin: të orientohesh drejt rrugëve të reja me gjysmën e ëmbël dhe të shikosh së bashku në të njëjtin drejtim është një përvojë që të lejon ta mbash gjithmonë të ndezur flakën.

Izraeli, ana romantike e Vendit ku të shkosh? Nëse, në shikim të parë, mendja fluturon në Shamp-Elize në mes të banjave të lashta të Budapestit apo edhe mes atmosferës magjike dhe misterioze të Pragës, pse të mos e shtoni edhe Izraelin në listë (goisrael.com)? Një destinacion ndoshta i pazakontë, por i mbushur me bukuri të madhe, që midis Jeruzalemit dhe Tel Avivit dhe që ka shumë për të ofruar në aspektin e kulturës, relaksimit, argëtimit, natyrës, por edhe romancës.

Ne flasim për dy realitete dinamike aq të bukura sa janë të ndryshme, ku mund të marrësh frymën e bukurisë së Lindjes së Mesme: i pari, është një qytet që ju fton të udhëtoni në kohë për të zbuluar historinë e tij mijëvjeçare. I dyti, në vend të kësaj, tërheq vëmendjen e vizitorëve (sidomos të rinjve) për natën e tij të vibruese. Nuk është rastësi që ai të quhet “Kryeqyteti Mesdhetar i Argëtimit” nga Neë York Times apo edhe “Miami Beach i Mesdheut” nga National Geographic.

Jeruzalemi – E them me një lule si ato në “Wohl Rose Garden”, etape që çdo zemër fisnike nuk duhet të humbasë? Në Jeruzalem, përveç vendeve fetare dhe arkeologjike, sigurisht nuk mungojnë adresat e përshtatshme për të ushqyer ndjenjat e njëri-tjetrit, si kopshti Wohl Rose Garden, i cili, jo çuditërisht, u emërua nga Federata Botërore e Shoqatave të Trendafilave në vitin 2003 për të qenë një nga njëmbëdhjetë kopshtet me trëndafila më të bukura në botë. Po, në një sipërfaqe prej 19 hektarësh, ju mund të admirojnë bukurinë e 400 varieteteve të trëndafilave, një lule që ka një kuptim të saktë për Izraelin: ka qenë përgjithmonë një simbol i dashurisë.

Jaffa piktoreske – në Tel Aviv, përkundrazi, pas perëndimeve romantike dhe mbrëmjeve mondane ia vlen të shkoni në jug për të shkuar në Jaffa. Ai është një nga qytetet port më të vjetra në botë, ngrihet në një pozicion skenik: në fakt është i vendosur në majë të një kodre me pamje nga deti Mesdhe. Bukuria e tij mund të shijohet duke ecur nëpër rrugicat dredha-dredha të Qytetit të Vjetër të banuar me ndërtesa të lashta guri, oborret e fshehura, galeritë e artit dhe tregjet e gjalla. Për të mos harruar “Urën e dëshirave”: sipas një legjende të lashtë, nëse i mbështetni duart në shenjën tuaj të zodiakut në parmak dhe shprehni dëshirën duke e kthyer shikimin drejt detit, duket se ajo do të bëhet realitet.

Shkretëtira e Negevit – Nëse hapësirat e hapura janë të preferuara për mjediset metropolitane, Jugu i Izraelit është destinacioni ideal. Pikërisht këtu ndeshni shkretëtirën e Negevit (që mbulon rreth 62% të sipërfaqes së përgjithshme të vendit), një vend i gatshëm për të bërë  zemra juaj të rrahë me peizazhet e saj të larmishme dhe plot ngjyra. Arritja në qytetin e Mitzpe Ramon, për shembull, mund të ndalosh në oborrin e saj ku, në sajë të mungesës totale të dritës artificiale, mund të ngresh kokën për të soditur yjet në të gjithë shkëlqimin e tyre. Duke shkuar në veri, megjithatë, Kibbutz Ruhama prek qiellin me një gisht duke marrë një udhëtim me një balonë. Në mënyrë që të kapni momentin më të mirë të ditës, më romantike, ia vlen të dilni herët për të shijuar nuancat e mrekullueshme rozë të ofruara nga qielli në zgjimin e tij. Nuk ka dyshim për këtë, magjia e kontekstit ta ripaguan patjetër lodhjen.

Marrë nga  Gazeta “La Stampa” (Lastampa.it)/ Izraeli Sot

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit