Une nouvelle vie pour l’unique musée juif d’Albanie

Le «Musée Salomon» a été fondé début 2018 dans une échoppe à Berat (sud) par Simon Vrusho, professeur retraité qui souhaitait surtout raconter comment des Albanais, musulmans et chrétiens, avait abrité des centaines de juifs pendant l’Holocauste.


Une nouvelle vie a été donnée dimanche à l’unique musée juif d’Albanie, pays dont la quasi-totalité de la communauté a été sauvée pendant la Deuxième guerre mondiale, quelques mois après la mort de son fondateur, un chrétien orthodoxe soucieux de laisser une trace de cette bravoure nationale.

Le «Musée Salomon» a été fondé début 2018 dans une échoppe à Berat (sud) par Simon Vrusho, professeur retraité qui souhaitait surtout raconter comment des Albanais, musulmans et chrétiens, avait abrité des centaines de juifs pendant l’Holocauste.

Il l’avait alors financé grâce à des dons déposés dans une boîte à l’entrée du musée, ainsi qu’avec sa maigre retraite.

«Les souvenirs ont besoin d’avoir une maison pour eux», avait-il expliqué à l’AFP, quelques jours avant sa disparition à 75 ans, en février 2019. …

https://www.la-croix.com/Culture/nouvelle-vie-unique-musee-juif-Albanie-2019-09-29-1301050877

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike