Nga Kameruni te Belgjika, të gjitha surprizat e ndeshjeve hapëse të Botërorëve

Ai kërcim, ose më saktë ai fluturim, është imazhi i njërit prej golave që kanë mbetur në historinë e Botërorëve të futbollit: goditja me kokë e Oman-Bijk, në minutën e 67-të të ndeshjes Argjentinë-Kamerun, më 8 qershor të 1990-ës, në Milano, par 74.500 spektatorëve.

Një gol, që në ditën e hapjes së Italia 1990, regjistroi surprizën më të bukur të Botërorëve: kampionët e botës munden nga një vend afrikan, që merrte pjesë për herë të dytë në një Kupë Bote.

Kameruni e mbylli me 10 vetë atë ndeshje, sepse Kana-Bijk dhe Masing u ndëshkuan me karton të kuq nga francezi Vautrot. Por gjuajtja me kokë e Fransua Oman-Bijk, i cili sot është 52 vjeç, nuk është surpriza e vetme në ditën e hapjes së Botërorëve të futbollit, sepse ky sport magjik ka edhe momente të tjera të paharrueshme.

Në vend të dytë të surprizave është një tjetër vend afrikan, Senegali, i cili dominoi totalisht dhe fitoi 1-0 ndaj Francës kampione më 31 maj të 2002-shit në Seul. Goli u shënua pas 30 minutash lojë nga Buba Diop, i cili realizoi i ulur nga vendi, pas një topi të devijuar nga Bartez. Franca, që kishte goditur shtyllën më parë me Trezege, rrezikoi të pësonte golin e dytë në pjesën e dytë, por traversa i tha “Jo” Fadigasë.

Në vend të tretë të surprizave është fitorja 1-0 e Belgjikës ndaj Argjentinës më 13 maj të vitit 1982, në “Camp Nou”. Goli i Ervin Vandenberg, mposhti kampionët e botës. Kontroll perfekt dhe gjuajtje e pakapshme nga lojtari i Belgjikës. Maradona goditi traversën.

Rusi 2018 hapet sot me ndeshjen mes të zotëve të shtëpisë dhe Arabisë Saudite. Favoritë janë të besuarit e Çerçesov dhe rezultati 2-0 duket më i mundshmi sipas specialistëve.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

BE dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit si ‘përshkallëzim të paprecedentë’

Bashkimi Evropian dënoi ashpër sulmin e drejtpërdrejtë ajror të Iranit ndaj Izraelit.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.