Aplikacioni izraelit analizon cilësinë e spermës në kushte shtëpie

Cilësia e spermës është një tregues i shëndetit të përgjithshëm. Nëpërmjet aplikacionit YO, meshkujt mund të kontrollojnë spermën e tyre


Cilësia e spermës është një tregues i shëndetit të përgjithshëm. Nëpërmjet aplikacionit YO, meshkujt mund të kontrollojnë numrin dhe lëvizshmërinë e spermës së tyre direkt në shtëpi.

Procesi i testimit, e cila e sheh përdorimin e aplikacionitt dhe një çantë për analizën, merr më pak se 30 minuta dhe në fund rezultati përfshin një video që tregon në kohë reale lëvizshmërinë e spermës dhe nivelin e fertilitetit . Videoja mund të ruhet dhe të dërgohet tek mjeku për analiza të mëtejshme.

Teknologjia YO Test Sperm është zhvilluar nga kompania izraelite Medical Electronic Systems (MES) me seli në Cesarea, shkruan Siliconwadi.it.

Aplikacioni YO u fut në treg pas katër viteve të zhvillimit dhe hulumtimeve klinike në Izrael dhe Shtetet e Bashkuara, për të marrë miratimin nga “Food and Drug Administration” (Administrata e Ushqimit dhe Barnave) (FDA) në SHBA, markën e Konformitetit Europian (CE) dhe certifikatatën izraelite.

Çdo kit test përfshin gotën njëpërdorimshme për mbledhjen, pllakëzën provë, një pluhur për t’u shtuar në mostër, letrën e lagur për pastrim, pipëzat plastike për të kryer dy teste dhe një clip-on për  për iPhone dhe Android. CLIP YO, i cili është i ripërdorshëm, lidhet me telefonin dhe e kthen kamerën në një mini-mikroskop.

Përdoruesi ndjek udhëzime të thjeshta si të veprosh në klip dhe kampionët e analizës shqyrtohen përmes aplikacionit YO aplikacioni i analizës shqyrtohet. Rezultatet, të disponueshme për pak minuta, ruhen në arkivin YO së bashku me videon.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike