Izrael/ Rafael do të prodhojë raketa anti-tank në Australi

Raketa Spike konsiderohet si më e përparuara e këtij lloji në botë.


Kompania izraelite e prodhimeve ushtarake, Rafael Advanced Defense Systems Ltd dhe, kompania australiane Varley kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi industrial që përfshin krijimin e linjave të prodhimit të përbashkët në Australi për raketat anti-tank Spike të Rafael.

Produkte të tjera Rafael gjithashtu do të prodhohen në Australi për t’u përdorur nga ushtria australiane.

Bashkëpunimi midis dy kompanive do të arrijë në dhjetëra miliona dollarë.
Raketa Spike konsiderohet si më e përparuara e këtij lloji në botë.

Modeli që do të furnizohet për ushtrinë australiane është projektuar për qëllime në një distancë deri në 5.5 kilometra kur lëshohet nga toka dhe për objektiva në një distancë deri në 10 kilometra kur nisur nga një helikopter luftarak.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…