David Cohen, ish-ambasadori i Izraelit promovon turizmin shqiptar

Ish-kryediplomati u prit nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve


Ka përfunduar detyrën e tij diplomatike në Shqipëri dhe ka nisur atë të promovuesit të bukurive të “vendit të shqiponjave”.

Ish-ambasadori i Izraelit në Tiranë, David Cohen, është shndërruar në një nga promovuesit më të mëdhenj të turizmit izraelit në Shqipëri.

Para pak ditësh, në krye të një grupi prej 36 turistësh nga Izraeli, David Cohen u rikthye në Shqipëri për një vizitë turistike dhe promovuar vlerat që ofron Shqipëria.

“Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta i ofroi një pritje të bukur grupit të miqve të mi që erdhën me mua në Shqipëri dhe Maqedoni”, shkruan ish-ambasadori David Cohen.

Takime me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta,  gjithashtu me Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Baba Mondin dhe kryetarin e Bashkisë së Beratit, Petrit Sinaj.

“Bashkia e Beratit u vizitua nga një grup vizitorësh izraelitë nën drejtimin e ish – ambasadorit të Izraelit në Shqipëri, z. David Cohen, i cili vlerësohet si një nga aktorët më të rëndësishëm të promovimit të turizmit shqiptar në Izrael”, shkruhet në faqen e Bashkisë së Beratit.


Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…