Dita e Ashures, Ambasadori Rodkin vizitë në Kryegjyshatën e Bektashinjve

Kryediplomati izraelit u prit nga Kryegjyshi Botëror, Baba Dede Edmond Brahimaj.

Ambasadori i Izralit në Shqipëri, Boaz Rodkin, vizitoi Kryegjyshatën Botërore të Bektashzmit me seli në Tiranë, me rastin e “Ditës së Ashures”, ku ai prit nga Kryegjyshi Botëror, Baba Dede Edmond Brahimaj.

“Është kënaqësi të vizitoj sërish komunitetin Bektashi në Ditën e Ashures dhe të jem dëshmitar i harmonisë së famshme së besimeve ndërfetare të Shqipërisë. Gëzuar ditën e Ashures!, shkruan ambasadori Rodkin gjatë një postimi në rrjetin social Twitter.

I pranishëm ishte edhe kreu i Komunitetit Mysliman në Shqipëri, Skënder Bruçaj.

/Izraeli Sot/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Marie Van der Zyl: Populli shqiptar ka një respekt të madh për hebrenjtë

Presidentja e Bordit të Deputetëve të Hebrenjve Britanikë, intervistë në televizionin shqiptar News24

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.