Prezencë e fuqishme e Izraelit në panairin më të madh ushtarak në botë

Trembëdhjetë kompani izraelite do të shfaqin produktet e tyre në Uashington


Më shumë se një duzinë kompani izraelite do të marrin pjesë në një nga ekspozitat më të mëdha ushtarake në botë në Uashington, si pjesë e takimit vjetor të Asociacionit të Ushtrisë Amerikane (AUSA).

Pavijoni i Izraelit i organizuar nga SIBAT – Drejtoria Ndërkombëtare e Bashkëpunimit të Mbrojtjes në kuadër të Ministrisë së Mbrojtjes – do të prezantojë 13 kompani të pranishme zgjidhje të fokusuara në mbrojtjen e forcave taktike, sistemeve të dizajnuara për zbulimin e eksplozivëve, sistemeve të raketave, sistemeve të zbulimit të lëvizjes së ajrit dhe detit dhe më shumë, shkruan “Jerusalem Post”.

“Kërcënimet e terrorizmit në mbarë botën, dhe ndryshimi i natyrës së konflikteve, kërkojnë zgjidhje që janë të lëvizshme, fleksibile dhe të shpejta. Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme të Izraelit të mbrojtjes, që i përkasin sektorit të SME-ve, janë në gjendje të ofrojnë një zhvillim dhe prodhim të shpejtë dhe fleksibël për të përmbushur këto nevoja “, tha drejtori i SIBAT, gjeneral-briagade në rezervë, Michel Ben-Baruch.

“Sot, forcat ushtarake dhe të sigurisë në mbarë botën kanë nevojë për zgjidhje për vendosjen e shpejtë të forcave në terren dhe mbrojtjen e tyre. Industritë izraelite të mbrojtjes kanë zhvilluar zgjidhje unike për të adresuar këto nevoja, “lexoi një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes të dielën.

Ekspozita e AUSA do të fillojë më 8 tetor në Kapitol të SHBA.

/Izraeli Sot/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…