Izrael, Rafael zbulon sistemin e ri anti-tank Trophy

Versioni i ri i sistemit Trophy është 40% më i lehtë dhe kap 95% të raketave anti-tank


Pas një serie sprovash në terren gjatë muajve të fundit në Negev të kryer nga Rafael Advanced Defense Systems Ltd., më shumë se 300 raketa të të gjitha llojeve u kapën nga versioni i ri i lehtë i kompanisë së mbrojtjes izraelite të mbrojtjes së raketave anti-tank Trophy.

Rafael ka zbuluar versionin e ri të Trophy në ekspozitën e ushtrisë amerikane të vitit 2018 në Uashington këtë javë.

Gjatë testit në rajonin e Negevit, ku ishin të pranishëm rreth 120 ekspertë teknikë ushtarakë nga Shtetet e Bashkuara, NATO dhe vende të tjera, sistemi i ri i trofeut të lehtë u montua në një tank amerikan Bradley.

Rafael thotë se gjatë testit, sistemi i Trophy kishte një normë suksesi prej 95% në kapjen e raketave, raketave dhe RPG-ve që qëlluan Bradley.

Në qershor, Ushtria e SHBA-ve vendosi të prokurojë 193 milionë dollarë të sistemeve Trophy për të mbrojtur tankun Abrams.

Këto sisteme janë instaluar edhe në të gjitha tanket e Merkava Mark III të Izraelit dhe transportuesit e personelit të blinduar Namer.

/Izraeli Sot/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…