10 startape izraelite në Paris Motor Show

Startapet prezantuan teknologjitë e tyre për automjetet e zgjuara


Në fillim të këtij muaji, dhjetëra startape izraelite autotech mblodhën në një ngjarje të veçantë të mbajtur së bashku nga gazeta ekonomike Calcalist dhe Connecting Leaders Club në “Mondial de l’Automobile Show” në Paris.

Calcalist” ka bërë një përzgjedhje e 10 startape që morën pjesë në ngjarje dhe prezantuan teknologjitë e tyre drejtuesve nga kompanitë, duke përfshirë Renault-Nissan-Mitsubishi, Groupe PSA, Honda, Toyota, Michelin, Valeo SA, Dassault Systèmes, AXA, KPMG, Salesforce dhe Guez Partners.

Themeluesit e Karamba: David Barzilai, Assaf Harel, Ami Dotan dhe Tal Ben-David

Karamba Sigurimit Ltd

E themeluar në vitin 2016, Karamba zhvillon softuerin që integrohet me njësinë e kontrollit të motorëve të një automjeti të zgjuar dhe automatikisht bllokon komandat e paautorizuara. Kompania punëson rreth 40 vetë në zyra në Hod Hasharon, një qytet në zonën metropolitane të Tel Avivit, Tokios dhe Michigan. Në muajin prill, Karamba ngriti 10 milionë dollarë në financimin e borxhit nga firma perëndimore e financimit të ndërmarrjeve në Kaliforni, duke sjellë financimin e përgjithshëm të kompanisë në 27 milionë dollarë.

Hailo Technologies Ltd

Me qendër në Tel Aviv, Hailo zhvillon çipe kompjuterike për përpunimin e aplikacioneve të inteligjencës artificiale në pajisjet buzë. Në këtë rast, Hailo u prezantoi prodhuesve të automobilave çipin e fundit që u zhvillua në gjysmën e parë të vitit 2018, tha në një intervistë Hadar Zeitlin, bashkë-themelues dhe kreu i zhvillimit të biznesit në Hailo. E themeluar në vitin 2017, Hailo ka ngritur sot 16 milionë dollarë dhe punëson rreth 40 vetë.

Neteera Technologies Ltd

E themeluar në vitin 2014 nga ish-ekzekutivi i Mobileye, Isaac Litman, Neteera Technologies Ltd me qendër në Jeruzalem zhvillon teknologji të imazhit të bazuar në valë radioje që mund të përdoret për të monitoruar shenjat jetësore duke përfshirë pulsin, shkallën e frymëmarrjes dhe intervalin e intervalit të zemrës. Kompania ka rritur 8.5 milion dollarë deri më sot dhe numëron makinën franceze Valeo midis partnerëve strategjikë të saj. Neteera aktualisht po bën hulumtime për klientët potencialë që paraqesin aftësitë e çipit të saj për të monitoruar gjendjen e pasagjerëve brenda një makine.

Regulus Cyber Ltd

E themeluar në vitin 2016, Regulus zhvillon sisteme të sigurisë kibernetike për sensorë dhe teknologjitë e komunikimit për industritë e automobilave, aviacionit, detarisë dhe infrastrukturës. Një nga produktet e Regulus është një pajisje që mbron sistemet GPS në makina dhe dronë kundër sinjaleve false të destinuara për të mashtruar sistemin e navigimit. Bandat në Amerikën Latine përdorin sinjale të rreme për të vjedhur kamionë, për shembull, tha bashkëthemeluesi dhe CEO i Regulus Yonatan Zur në një intervistë. Regulus ka 12 të punësuar në Haifa, një qytet port në Izraelin e veriut. Kompania ka rritur 6.3 milionë dollarë deri tani.

Cognata Ltd

E themeluar në vitin 2016 dhe me seli në Rehovot, një qytet në Izraelin qendror, Cognata zhvillon një sistem që përdor inteligjencën artificiale për të simuluar situata të shumta që mund të ballafaqohet me një makinë shoferi, me qëllim që të zvogëlojë kohën dhe burimet e nevojshme për testimin dhe trajnimin e automjeteve autonome. Në vitin 2017, Cognata ngriti 5 milionë dollarë në Seed nga Maniv Mobility, një firmë me kapital të bazuar në Tel Aviv dhe nga Airbus Ventures, krahu i kapitaleve sipërmarrëse të kompanisë më të madhe ajrore të Evropës, Airbus Group SE. Në qershor, prodhuesi gjerman i makinave, Audi AG, bashkëpunoi me Cognata për të përdorur teknologjinë e nisjes për të testuar automjetet e saj autonome përmes filialit Autonomous Intelligent Driving GmbH (AID) të bazuar në Mynih.

Argus Cyber Security Ltd.

Argus me qendër në Tel Aviv zhvillon softuer që zbulon dhe parandalon ndërhyrjet me sistemet e makinave kritike duke monitoruar komunikimet në makinë. Argus, i themeluar në vitin 2013, ka ngritur 30 milionë dollarë para se të jetë blerë nga prodhuesi gjerman i makinave Continental AG për një shumë të pazbuluar në 2017. Argus vazhdon të funksionojë si një njësi biznesi e pavarur, duke numëruar disa nga konkurrentët kontinental si klientë, Yoni Heilbronn, Argus i tha Calcalist në një intervistë.

Ultracharge Ltd

Australia Ultra Exchange e listuara në bursën e Australisë zhvillon bateri të ngarkimit të shpejtë të litiumit. Ultracharge po synon një rimbushje prej gjashtë minutash, tha në një intervistë bashkë-themeluesi dhe CEO i Kobi Ben-Shabat. Në bateritë e saj, kompania përdor dioksid Titanium, një produkt kimik që mundëson rimbushje më të shpejtë në mënyrë që të shmanget dëmtimi i baterisë, shtoi Ben-Shabat. Shumica e modeleve të tyre do të jenë elektrike deri në vitin 2030, që do të thotë se do të ketë një treg të madh. E themeluar në vitin 2015, Ultracharge punëson 15 njerëz në Haifa, sipas të dhënave të Pitchbook.

Arbe Robotics Ltd

Arbe Robotics me qendër në Tel Aviv zhvillon sisteme të radarëve të imazhit të imazhit me rezolucion të lartë 4D për automjete autonome. Radar i Arbe Robotics përdor një frekuencë të ulët e cila mundëson që ajo të operojë nën kushte të rënda të motit me rezolucion relativisht të lartë, tha në një intervistë, CEO Kobi Marenko. Fillimisht u krijua si një zhvillues i sistemeve të shmangies së përplasjeve për drones në vitin 2015, Arbe Robotics ka rritur 23 milionë dollarë deri tani.

Enigmatos Ltd

E themeluar në vitin 2015, teknologjia e Enigmatos ‘e teknologjisë së kibernetikës në automjete funksionon duke aplikuar algoritme të mësimit të makinës në të dhënat e komunikimit të një automjeti dhe duke krijuar një profil individual për çdo automjet. “Sapo e di se si funksionon komunikimi midis sistemeve të ndryshme të makinave dhe se si rrjeti është ndërtuar në automjet, ne mapojmë automjetin dhe zbulojmë çdo ndryshim”, tha në një intervistë, themeluesi dhe CEO Eyal Kamir. Kompania është duke parë interes nga prodhuesit dhe shitësit, tha Kamir.

GoTo Mobiliteti Ltd

E themeluar në vitin 2017, GoTo Mobility është një “spinoff” i kompanisë për ndarjen e makinave Car2go Ltd. Kompania zhvillon mobilitetin si një softuer shërbimi që synon që ofruesit të ofrojnë shërbime aktualisht të palëvizshme në lëvizje përmes makinave autonome. Kompania ka mbyllur kohët e fundit një marrëveshje me një prodhues të madh të makinave që kërkon të operojë një ndërmarrje për ndarjen e makinave në Itali dhe Spanjë, tha Kalush, dhe GoTo Mobility po kërkon gjithashtu bashkëpunime me makina autonome dhe kompani autonome të anijes.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…