Medtronic kërkon nga kompanitë izraelite për trajtimin e diabetit

Medtronic bleu Mazor Robotics me bazë në Izrael për 1.64 miliardë dollarë

Medtronic PLC po konsideron investime në kompanitë me bazë në Izrael në fushën e trajtimit të diabetit, tha zëvendëskryetari ekzekutiv i Medtronic, Hooman Hakami, për gazetën izraelite “Calcalist”. Hakami është presidenti i biznesit të diabetit të kompanisë.

Hakami vizitoi Izraelin kohët e fundit dhe u takua me përfaqësues nga disa startape.

Hooman Hakami

Kompania me qendër në Irlandë po shqyrton tri grupe kryesore të teknologjive: teknologjitë e ndjekjes së nivelit të glukozës në gjak, injeksionin automatik të insulinës nëpërmjet injektimit ose pompës dhe teknologjive që përdorin të dhëna dhe inteligjencë artificiale për të ulur kostot e kujdesit të diabetit për sistemin shëndetësor.

Në kompanitë e bazuara në të dhëna, Medtronic ka më shumë gjasa të investojë në fazat e hershme.

Në muajin tetor, Medtronic njoftoi një marrëveshje për të blerë kompaninë robotike kirurgjikale me bazë në Izrael Mazor Robotics Ltd. për 1.34 miliardë dollarë.

Duke përfshirë aksionet tashmë ekzistuese të kompanisë në Mazor, të blera me një klauzolë blerjeje opsionale, marrëveshja u vlerësua në 1.64 miliardë dollarw.

Kur transaksioni të jetë i plotë, Medtronic do të punësojë rreth 1.000 njerëz në Izrael.

Medtronic ka bërë disa blerje të mëparshme në Izrael. Në vitin 2009 kompania pagoi 325 milionë dollarë për Ventor Technologies Ltd.

Në vitin 2018, kompania gjithashtu fitoi edhe kompaninë e vizionimit mjekësor Visionsense Ltd. Medtronic gjithashtu mban tre filiale izraelite nëpërmjet blerjes së saj në vitin 2015 të Covidien PLC: superDimension Ltd, Given Imaging Ltd. dhe Odin Medical Technologies Ltd.

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.