NozNoz, pajisja hundore që ju ndihmon të humbni peshë

Pajisja zvogëlonaromën e ushqimit. Insert hundor u shpik nga Beck Medical me qendër në Givat Ada në Izrael.


NozNoz është një insert hundor portative që ndihmon në arritjen dhe ruajtjen e humbjes së peshës. Pajisja në material silikoni zvogëlon erën e ushqimit dhe në të njëjtën kohë lejon frymëmarrje të rehatshme përmes hundës. Nuk përmban përbërës aktivë ose barna.

Aromat e ushqimit shkaktojnë uri dhe nxisin të ngrënit, ndërkohë që ulja e erës mund të ketë efekte të dobishme në humbjen e peshës dhe të nxisë preferencat e shëndetshme të ushqimit.

Insert hundor u shpik dhe u patentua nga Adva Beck, CEO i Beck Medical me qendër në Givat Ada në Izrael.

Ja si shpjegon ajo për portalin me qasje shkencore, Izrael 21C.:

“NozNoz është si lentet e kontaktit për hundën. Ju vënë atë në hundë në mëngjes dhe të marrë atë në mbrëmje. Është shumë diskrete, si një asistent i vogël sekret në luftën për humbje peshe. E vetmja gjë është se nuk ka medikament brenda”.

Një testimi pilot i pajisjes është udhëhequr nga Dr. Dror Dicker, kreu i klinikës së Obezitetit, në spitalin HaSharon në Qendrën Mjekësore Rabin në Petah Tikva, president i Shoqatës izraelite për Studimin e Obezitetit dhe bashkëkryetar i grupit për menaxhimin e obezitetit të Shoqatës Evropiane për Studimin e Obezitetit.

Studimi revolucionar po kryhet në shkallë të vogël pilot, i mbikëqyrur nga Dr Dicker, i cili ishte i pari që prezantoi aftësinë për të zvogëluar aromat në njerëzit.

Një studim mbi minjtë të botuar kohët e fundit tregoi se zvogëlimi i ndryshimeve të aromave të aromës dhe preferencat e ushqimit. Ai gjithashtu aktivizon një mekanizëm të brendshëm të dobishëm që djeg yndyrën dhe jo muskujt dhe zvogëlon peshën edhe kur nuk ka ndryshime në zakonet e të ngrënit.

Në dispozicion në internet për Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, NozNoz i “zhgënjen” mekanikisht erërat nga receptorët e nuhatjes në hundë, duke ndihmuar në uljen e oreksit dhe në ndryshimin e metabolizmit.

Adva Beck shton:

“Era ka një lidhje të fortë me funksionin metabolik, menaxhimin e peshës dhe preferencat e ushqimit. Aromat e ushqimit stimulojnë llambën e nuhatjes për të ndikuar në një shumëllojshmëri të hormoneve që kontrollojnë urinë dhe ngopjen, zgjedhjet ushqimore dhe aspekte të tjera të peshës”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…