Startapi australiano-izraelit krijon karburant me bazë uji për automjetet elektrike

Electriq~Global prezanton teknologjinë në Samitin e Smart Mobility të Tel Aviv. Gazrat janë zero, jetë më të gjatë dhe çmim më të ulët


Startapi australian-izraelit Electriq~Global deklaroi se ka gjetur një mënyrë për të përdorur ujin për të fuqizuar makinat elektrike.

Kompania, e njohur më parë si Terragenic, po paraqiti teknologjinë e saj si pjesë e EcoMotion 2018 “Samiti i mobilitetit të zgjuar” që po zhvillohet (të hënën dhe të martën) në Tel Aviv.

Kompania tha se karburanti i riciklueshëm me bazë uji është “shumë efikas, i sigurt” dhe i pastër dhe mund të përdoret për të fuqizuar automjetet elektrike me zero emetime.

Teknologjia, e cila kompania e quan “revolucionare”, nxjerr hidrogjen nga karburantet, i cili pastaj përdoret për të krijuar energji elektrike për të fuqizuar automjetin, shkruan “The Times of Israel”.

Teknologjia e Electriq ~ Global arrin dyfishin e gamës së makinave elektrike në gjysmën e kostos, sipas kompanisë.

Bateria e Tesla Model-S 2018 ka një distancë prej 500 kilometrash, ashtu siç bën një makinë me presion të hidrogjenit, si Toyota Mirai 2018 dhe një makinë mesatare me karburant pa lendë.

Electriq pretendon se automjetet e tij do të kenë një distancë prej 1,000 kilometrash, sipas të dhënave të ofruara në faqen e saj të internetit, dhe mund të furnizohen me karburant në pesë minuta.

Kostoja e tij për rezervuar do të jetë 25 dollarë në krahasim me 80 dollarë për rezervuarin e hidrogjenit të Mirai dhe 50 dollarë për një makinë mesatare me karburant pa plumb, sot.

Dendësia e energjisë së karburantit është deri në 15 herë më e lartë se ajo e baterive elektrike që aktualisht përdoren në automjete si Tesla, tha kompania në një deklaratë.

Kompania është themeluar në vitin 2014 nga Alex Silberman, oficeri teknologjik i kompanisë, i cili është një elektro-kimist me 30 vjet eksperiencë në ruajtjen e energjisë, baterive dhe qelizat e karburantit, thotë faqja e internetit.

/Izraeli Sot/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…