Zhvillon barna nga kanabisi, izraelitja Therapix shitet 48 mln dollarë

Therapix Biosciences zhvillon barna që rrjedhin nga kanabisi u ble nga kanadezja FSD Pharma Inc.

Kompania izraelite Therapix Biosciences, me qendër në Givatayim (Izraeli lindor), dhe që zhvillon barna që rrjedhin nga kanabisi, u ble nga kompania kanadeze, FSD Pharma Inc.

Sipas ekonomikes izraelite “Globes”, çmimi i blerjes është 48 milionë dollarë në vlerë aksionesh të FSD Pharma.

FSD Pharma tregtohet në tregun OTC në Nju Jork dhe në bursën kanadeze të bursës CSE.

Transaksioni pritet të përfundojë deri në tremujorin e parë të vitit 2019, pas miratimeve nga aksionerët e Therapix.

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.