Izraelitët zbulojnë një proces të ri kimik për projektimin e veturave me hidrogjen

Hulumtuesit në Universitetin Ben-Gurion të Negevit dhe Technion të Haifës pohojnë se kanë gjetur një lidhje themelore të humbur në një proces kimik që përfshin energjinë diellore

Një ekip hulumtues izraelit ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm drejt krijimit të makinave me hidrogjen, miqësore me mjedisin.

Nxjerrja e energjisë nga hidrogjeni është një proces neutral në krahasim me karbonin dhe për këtë arsye ekologjikisht miqësor, por gazi hidrogjen i pastër është pothuajse i pamundur të gjendet në Tokë.

Për disa kohë, prodhuesit e makinave kanë tentuar të zhvillojnë automjete hidrogjeni që konsiderohen efikase dhe miqësore me mjedisin dhe që, për dallim nga automjetet elektrike, lejojnë furnizim të shpejtë me karburante dhe kilometrazh të zgjeruar.

Hulumtuesit në Universitetin Ben-Gurion të Negevit dhe Technion të Haifës pohojnë se kanë gjetur një lidhje themelore të humbur në një proces kimik që përfshin energjinë diellore.

Procesi mund të lejojë konvertimin automatik dhe të vazhdueshëm të ujit në karburant hidrogjeni për të mundësuar prodhimin në shkallë të gjerë të automjeteve me fuqi të hidrogjenit të karburantit.

Këto automjete janë më të lehta për të furnizuar me benzinë ​​se sa bateritë elektrike dhe lejojnë një largësi shumë më të lartë sesa lejojnë bateritë aktuale.

Pas një faze të gjatë të eksperimenteve kërkuese, studiuesit izraelitë të udhëhequr nga dr. Arik Yochelis dhe Dr. Iris Visoly-Fisher thanë se kishin zbuluar një mekanizëm kimik me të cilin peroksid hidrogjeni (H2O2) ndahej fotokimikisht në fotoelektroda oksid hekuri.

Procesi bazohet në energjinë diellore dhe jo në injektimin e sasive të mëdha të energjisë artificiale në reagim, siç kërkojnë metodat aktuale.

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.