Netanyahu, Borisovit: Bashkëpunim i gjithanshëm me Bullgarinë

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov u takua me homologun e tij izraelit Benjamin Netanjahu në rezidencën Evksinograd në Varna.


Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov u takua me homologun e tij izraelit Benjamin Netanjahu në rezidencën Evksinograd në Varna. Të dy kanë diskutuar zhvillimin e projekteve të transportit dhe bashkëpunimin midis dy vendeve.

“Unë jam i nderuar që kryeministri bullgar Bojko Borisov filloi këtë samit të rëndësishëm – midis Bullgarisë, Rumanisë, Greqisë dhe Serbisë. Dhe mendoj se bashkëpunimi që Bullgaria ka me vendet e Ballkanit Perëndimor do të ndihmojë të gjitha vendet në rajon. Kjo do të të ndihmojë ju dhe ne në aspektin e shëndetit, sigurisë kibernetike, teknologjisë së informacionit dhe të gjitha fushat që mund të krijojnë vende pune dhe të çojnë në prosperitet “, tha Netanyahu.

Kryeministri izraelit tha gjithashtu se nesër, kur takohet me kryeministrat e Greqisë, Serbisë dhe Rumanisë, ai do të përpiqet të ndryshojë “sjelljen hipokrite dhe armiqësore të BE-së ndaj Izraelit”. Vizita e Netanjahut është një ditë para takimit katërpartiak midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë dhe Serbisë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…