Pritje e ngrohtë për Kryeministrin Netanyahu në Varna të Bullgarisë

Në Aeroportin e Varnës u mirëprit nga kryetari i kryeqytetit detar Ivan Portnich

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, mbërriti në Varna në një vizitë pune me ftesë të kryeministrit bullgar, Bojko Borisov. Ai shoqërohet nga gruaja e tij Sara Netanjahu.

Në Aeroportin e Varnës të ftuarit u mirëpritën nga kryetari i kryeqytetit detar Ivan Portnich, Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Bullgarisë në shtetin e Izraelit. Dimitar Mihailov,  Komandanti i Marinës Admirali Mitko Petev dhe Ambasadorja e Izraelit në Bullgari, Iri Lillian.

Më vonë delegacioni zyrtar udhëtoi në rezidencën Euxinograd, ku do të mbahet një takim kokë më kokë midis kryeministrave të Bullgarisë dhe Shtetit të Izraelit.

 

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Rodkin: Marrëdhëniet e Izraelit me Shqipërinë janë të forta

Intervistë e ambasadorit izraelit, Boaz Rodkin, dhënë kryeredaktorit të “Albanian Daily News”, Genc Mlloja

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.