Tharja e palmave, Izraeli prodhon pesticidin që vret insektin

Startapi PlantArcBio Ltd. ka zhvilluar një pesticid biologjik efektiv për të luftuar larvën që ha gjethet e palmës


PlantArcBio Ltd., një startap izraelit që vepron në fushën e agro-teknologjive, tha se ka zhvilluar një pesticid biologjik efektiv për të luftuar brumbullin që ha gjethet e palmës – një insekt i kuq – dhe që shkakton tharjen e pemës së njohur dekorative në nivel global.

Komponenti biologjik, i cili u zhvillua në bashkëpunim me një kompani ndërkombëtare për mbrojtjen e bimëve me një kompani izraelite dhe me kërkuesin veteran të bujqësisë prof. Moshe Bar-Joseph, përsërit një pjesë specifike të materialit gjenetik të insekteve.

Kur përbërsi biologjik u ushqye drejtpërdrejtë tek insektet, ai tregoi efikasitet 100% në vrasjen brenda pak ditësh të larvave të insektit të kuq që vegjeton te palma, tha Dror Shalitin, themeluesi dhe CEO i PlantArcBio, për gazetën izraelite “The Times of Israel”.

“Insekticid biologjik që ne kemi zhvilluar do të ndihmojë kultivuesit e palmës që të merren shumë më mirë me këtë insekt të njohur”, që paraqet një “kërcënim të rëndësishëm” për industrinë e palmave në Izrael dhe në mbarë botën, tha ai.

Kompanitë e kanë patentuar përbërësin dhe tani planifikojnë të zhvillojnë dhe komercializojnë më tej atë. Ata presin që produkti i parë të dalë në treg për rreth tre vjet.

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO), brumbulli i kuq i palmës është një nga speciet më invazive të botës dhe dëmtuesi më shkatërrues i rreth 40 llojeve të palme në të gjithë botën.

Sulmet e insekteve sulmojnë palma si dhe pemë e arës së kokosit. Rreth 100 milionë palma janë kultivuar në nivel global dhe dëmtimi i mundshëm i insekteve pa trajtim vlerësohet në miliona dollarë.

Femrat e rritura hedhin rreth 300 vezë në vrimat e një pemë dhe larvat e hanë gjethet. Pasi kurora e pemës është e dëmtuar, palmat nuk janë në gjendje të prodhojnë degëza të reja dhe kështu vdesin brenda pak muajsh.

Insektet gjenden në shumicën e zonave ku rriten pemët dhe janë të zakonshme në më shumë se 60 vende.

PlantArcBio u themelua në 2014 nga Shalitin, një shkencëtar me dekada përvojë në kërkimin dhe zhvillimin e bimëve.

Firma ka ngritur rreth 3 milion dollarë deri më sot nga investitorët e engjëjve dhe gjithashtu grante nga Autoriteti i Inovacionit të Izraelit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…