Ja si startapet izraelite grumbulluan 600 milionë dollarë vetëm në tetor

Startapet e vendit hebraik kanë arritur një rekord prej 5.1 miliardë dollarësh që nga fillimi i vitit 2018.


Startapet izraelite grumbulluan pak më shumë se 600 milionë dollarë në muajin tetor, sipas njoftimeve për shtyp të lëshuara nga kompanitë që përfunduan raundet e financimit. Shifra mund të jetë më shumë, pasi disa kompani preferojnë të mos i publikojnë investimet që kanë marrë.

Kjo shumë u shtohet 4.5 miliardë dollarëve që startapet izraelite thithën në nëntë muajt e parë të vitit 2018, sipas IVC-ZAG.

Kjo do të thotë se kapërcehet rekordi i vitit të kaluar prej 5.24 miliardë dollarë, sipas IVC-ZAG.

Pjesa më e madhe e shumës në tetor u rrit në raundet e mëdha të financimit nga startapi i udhëhequr nga zhvilluesi i DevOps JFrog, i cili solli 165 milionë dollarë.

Raunde të tjera të mëdha financimi përfshijnë 60 milionë dollarë të ngritura nga kompania e trajtimit NASH 89Bio, 43 milionë dollarë të ngritura nga kompania e sigurisë në internet Demisto dhe 35 milionë dollarë të ngritura nga kompania me burim të hapur WhiteSource.

Shoqëria sportive AI HEED ngriti 35 milionë dollarë, Airobotics ngriti 30 milion dollarë, kompania blockchain Starkware ngriti 30 milion dollarë, ndërmarrja e ndërmarrjeve të sigurta CTERA ngriti 30 milionë dollarë dhe kompania “biga data” Glassbox ngriti 25 milionë dollarë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…