Vitec blen kompaninë izraelite të çipeve për transmetimin e videove për 55 mln dollarë

Amimon është një nga kompanitë më të shquara në botë që prodhon çipe të transmetimit të videove ëireless.


Kompania izraelite e prodhimit të çipeve, Amimon, u shit për 55 milionë dollarë te Vitec e Britanisë së Madhe.

Investitorët kryesorë në kompani janë fondet Walden, Evergreen dhe Cedar, së bashku me Motorola Solutions.

Amimon është një nga kompanitë më të shquara në botë që prodhon çipe të transmetimit të videove ëireless.

Teknologjia e saj lehtëson transmetimin e transmetimit me valë të kualitetit të lartë në kohë reale.

Ajo është në përdorim në shumicën e kompanive profesionale video, kryesisht për prodhimin e filmave profesional në Hollywood.

Në vitet e fundit ajo gjithashtu ka zhvilluar teknologji për video nga droni, duke përfshirë një dron për filmim garash të quajtur Falcore, në të cilën është instaluar një video kamera me cilësi të lartë.

Kompania angleze, Vitec, nga ana e saj, ofron shërbime për tregun e transmetimeve dhe filmave.

Amimon u themelua në vitin 2004 nga Reznic dhe Noam Geri. Drejtori i saj është Ram Ofir. Ajo ka 60 punonjës me seli në San Jose, Kaliforni dhe një qendër zhvillimi në Ra’anana, si dhe zyra në Tokio, Taipei dhe Shenzhen.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…