Aventura e ardhshme e Nas Daily: Ndërtimi i një Perandorie Videosh

Arabo-izraeliti Nuseir Yassin ka mbi 10 milionë ndjekës në Facebook. Videot e tij kanë rreth 2.5 miliardë shikime.

Tre vjet më parë, Nuseir Yassin vendosi të lërë punën e tij hi-tech me pagesë të lartë në PayPal, për të udhëtuar në botë dhe për të krijuar video njëminutëshe për 1000 ditë me radhë.

Pranë përfundimit të sfidës së vetëshpallur, arabi i lindur në Izrael dhe i diplomuar në Universitetin e Harvardit, tani njihet si Nas Daily, emri që ai përdor për të publikuar videot e tij.

Ai ka mbi 10 milionë ndjekës dhe videot e tij kanë mbledhur rreth 2.5 miliardë shikime.

Në ditën 1001 ai planifikon të fillojë të punojë në Nas Daily Co., një agjenci e re ‘video content’, qendra e së cilës do të jetë diku jashtë San Franciskos, SHBA.

Videot e Yassinit vënë në qendër të vëmendjes tendencat lokale dhe personat me interes, duke dokumentuar histori nga rreth 70 vende. Në një video ai eksploron mikpritjen shqiptare, në një tjetër skenën vegjetative të Tel Aviv, në një tjetër shkalla e lartë e divorcit në Maldive. Disa nga videot e tij kanë më shumë se 80 milionë shikime.

Shpesh duke përdorur pyetje të tilla si “a është bërë kjo nga…?” ose “a do ta hani këtë?”, të cilat ai i përdor si tituj, ai e përshkruan punën e tij “si versioni video i ‘Njerëzit e Nju Jorkut’”.

Duke shpjeguar procesin e tij të punës, Yassin tha se synon qartësinë dhe përpjekjet për të ‘pjekur’ në një “element njerëzor” për t’i bërë historitë më bindëse. Ai shpenzon rreth 10 orë duke punuar në çdo video, tha Yassin duke folur në një ngjarje të Tel Aviv të organizuar nga kompania shpërndarëse izraelite Outbrain Inc.

Në moshën 19 vjeç, ai u largua nga Arraba, një qytet i vogël në Galile (popullsia: rreth 25,000) dhe shkoi në Harvard. Ai u diplomua me një diplomë ekonomie dhe punoi në Nju Jork para se të blinte biletën e vet me një drejtim në Kenia për të filluar në udhëtimin e tij në krijimin e videove.

Disa nga videot merren me pikëpamjet e tij mbi politikën e identitetit. Ai nuk identifikon as me Izraelin as me flamurin palestinez.

Në dhe jashtë videos që ai publikon, ai vesh një T-shirt që tregon një grafik baterie që përfaqëson një vlerësim të përafërt të jetëgjatësisë së tij të pritshme kundrejt viteve të jetuara. Tashmë 26, bluza e tij e tanishme lexon 35%. Çdo ditë llogaritet, dhe çdo ditë sjell me vete një video të freskët.

Ai gjithashtu shet këmisha me tematika të ndryshme. Të tjera, burime më të konsiderueshme të të ardhurave përfshijnë reklama online, konsultime me kohë të pjesshme, angazhime të folura dhe ofrimin e shërbimeve të krijimit të tij të videove për bizneset.

Pranë përfundimit të sfidës së tij prej një mijë ditësh, ai po planifikon përpara. Në rendin e ditës: vendosja e tij në San Francisko, dhe ndërtimi i një agjencie krijuese.

Ai ka në plan të punësojë rreth 100 krijues të përmbajtjeve të ngjashme me mendje nga e gjithë bota dhe të përdorë modelin e historive të tij tashmë të publikuara, për të ndihmuar bizneset të krijojnë video të angazhuara.

“Ideja nuk është të marrësh çdo punë, por vetëm të marrësh punët që ti e di se do të jesh më i miri me to”, tha ai në një intervistë me gazetën ekonomike izraelite “Calcalist”.

Tani për tani, ai ka punësuar gjashtë vetë.

“Është vërtet e vështirë për të gjetur krijues që janë të mirë prapa dhe përpara kamerës, por kjo është ajo që po kërkoj”.

Ai ende planifikon të bëjë video javore ose dyjavore për gjërat që ai synon të trajtojë,  por e përshkruan aktivitetin si “më tepër një hobi se sa një angazhim aktual”.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Avital Leibovich: Izraelitët ndihen të mirëpritur në Shqipëri

Kryetarja e Komitetit Amerikano-Hebraik, intervistë për “Diplomaticus” në televizionin informativ shqiptar, News24.

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.