Ekonomia izraelite rritet me 2.3%

Pritja mesatare ishte për gati 3 për qind rritje sipas një ankete të Bloomberg


Ekonomia e Izraelit u rrit 2.3 për qind në tremujorin e tretë të vitit, shumë më ngadalë nga gjysma e dytë e 2017, por më shumë në përputhje me potencialin e saj afatgjatë, thanë ekonomistët. Pritja mesatare ishte për gati 3 për qind rritje sipas një ankete të Bloomberg. Ekspansioni i tremujorit të tretë u nxit nga konsumi privat dhe një rritje e mprehtë e shpenzimeve publike. Në fillim të këtij viti ekonomia izraelite u rrit 4.6 për qind përpara se të ngadalësohej në 1.2 për qind në tremujorin e dytë.

“Nuk ka dyshim se rritja është më e moderuar se ajo që ishte një vit më parë, duke reflektuar tendencat globale” – tha Rafi Gozlan, kryeekonomist në Izrael Brokerage and Investments në Tel Aviv. “Gjysma e dytë e vitit të kaluar ishte jashtëzakonisht e fortë dhe tani po kthehemi në diçka më të qëndrueshme me rritjen globale.” Importet ranë me 5 për qind gjatë tremujorit, ndërsa eksportet u rritën 0.9 për qind. Investimet në asetet fikse kanë rënë me 6.3 për qind. Pas disa viteve me pak ose aspak inflacion, çmimet në Izrael kanë filluar të rriten sërish, deri në 1.2 për qind në tetor nga një vit më parë. Kjo e vë inflacionin brenda intervalit 1 deri në 3 për qind të Bankës së Izraelit.

Rritja dhe tendencat e çmimeve nënkuptojnë se banka qendrore, e cila ka mbajtur normën e saj bazë prej 0.1 për qind që nga marsi i vitit 2015, së shpejti do të fillojë të forcojë politikën monetare. Zabezhinsky, ekonomisti kryesor në Meitav Dash Investments, tha se rritja më e ngadaltë pasqyron një ftohje në tregun e pasurive të paluajtshme të Izraelit dhe një ngadalësim të kredisë private. Në të njëjtën kohë, shpenzimet e larta publike kanë filluar të zgjerojnë deficitin buxhetor të Izraelit, ndoshta përtej objektivit prej 2.9 për qind./Scan/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…