Shkencëtarët izraelitë gjejnë kurën për tumoret e trurit

Hulumtuesit e Universitetit Hebraik zbulojnë një trajtim të ri të kancerit të trurit


Një trajtim i ri për tumoret agresive të trurit (të njohur si ‘glioblastoma’) jep premtime të mëdha, sipas një raporti të shkencëtarëve izraelitë që u botua kohët e fundit në revistën “Nucleic Acids Research”.

Glioblastoma është një kancer i trurit serioz dhe i pashërueshëm. Pacientët që marrin këtë diagnozë zakonisht kanë 11 deri në 20 muaj për të jetuar. Një nga vështirësitë kryesore në trajtimin e këtij kanceri është se qelizat e saj shpejt krijojnë një rezistencë ndaj kimioterapisë.

Një ekip i kryesuar nga prof. Rotem Karni dhe studenti i doktoraturës Maxim Mogilevsky në Institutin e Kërkimeve Mjekësore Izrael-Kanada të Universitetit Hebre në Izrael (IMRIC) krijuan një molekulë që pengon rritjen e tumorit të glioblastomës duke rregulluar proteinat që prodhon.

Karni shpjegoi se geni MKNK2 prodhon dy produkte të ndryshme proteina përmes një procesi të quajtur “splicing alternative ARN”. Këto proteina kanë dy funksione të kundërta: MNK2a pengon rritjen e kancerit, ndërsa MNK2b mbështet rritjen e kancerit, shkruan Israel21c.com.

Molekula e re e Karnit ndërron lidhjen e MKNK2 në mënyrë që prodhimi i proteinave tumor-stimuluese zvogëlohet, ndërsa prodhimi i proteinave që shtypin tumorin rritet. Si rezultat, tumoret kanceroze zvogëlohen ose vdesin.

“Jo vetëm që kjo molekulë vrasëse mund të vrasë vetë qelizat tumorale, por ka fuqinë për të ndihmuar që qelizat rezistente ndaj kemoterapisë të bëhen sërish të ndjeshme ndaj kemoterapisë”, tha Karni.

Një patentë për këtë teknologji është regjistruar dhe dhënë në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropë nëpërmjet Yissum, kompanisë teknologjike të transferimit të teknologjisë së Universitetit Hebraik.

Financimi erdhi nga Fondacioni Gjerman-Izrael, Autoriteti i Inovacionit të Izraelit, Fondacioni i Shkencës i Izraelit, Fondi i Kërkimit të Kancerit të Izraelit, Shoqata e Kancerit të Izraelit, Fondacioni Henry & Merilyn Taub dhe Fondacioni Carol Epstein.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…