Elbit, kontratë 167 milionë dollarë me vendin aziatik

Kompania ushtarake izraelitë do ta furnizojë me inteligjencën ajrore, përgjimin dhe avionët pa pilot


Kompania ushtarake izraelite, Elbit Systems Ltd, ka fituar një kontratë prej 167 milionë dollarë nga një vend i Azisë dhe Paqësorit për ta furnizuar atë me një zgjidhje gjithëpërfshirëse të zbulimit, mbikëqyrjes, blerjes së objektivave dhe zbulimit (ISTAR).

Kontrata do të përmbushet gjatë një periudhe 20-mujore, tha kompania në një deklaratë.

Elbit “po dëshmon një kërkesë në rritje” për zgjidhjet ISTAR të bazuara në Sistemin Ajror për avionët pa pilot (UAS), “pasi klientët gjithnjë kërkojnë aftësi më të gjera për të reaguar në mënyrë efektive dhe efikase në një gamë të gjerë të nevojave operacionale”, tha Bezhalel (Butzi) Machlis, President & CEO i Elbit Systems në një deklaratë.

Elbit është një firmë e teknologjisë së lartë që zhvillon një gamë të gjerë të mbrojtjes dhe të sigurisë, sistemeve komerciale që shiten në nivel global.

Firma, aksionet e së cilës janë të listuara në Tel Aviv dhe në Nasdaq, ndër të tjera vepron në fushat e hapësirës ajrore, sistemeve tokësore dhe detare, komandën, kontrollin, komunikimet, kompjuterët, sistemet e survejimit dhe zbulimit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…