Ekspozitë në Prishtinë, “Polakët që shpëtuan Hebrenjtë”

Organizohet nga Bet Israel Kosovo në Bibliotekën Kombëtare


“Polakët që shpëtuan Hebrenjtë”. Kjo është ekspozita që u hap sot (21 nëntor) në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë.

E organizuar në kujdesin e Bet Israel Kosovo – bashkësia hebraike e Kosovës,  me kryetar Ruzhdi Shkodra- , ajo vjen në kryeqytetin e Kosovës për të nderuar trupën diplomatike dhe qytetarëve polakë që ndihmuan në shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ekspozita hapet me rastin e 100-vjetorit të rifitimit të  Pavarësisë së Polonisë.

Polakja Irena Sendlerowa është dhe një nga simbolet e polakëve që kanë shpëtuar hebrenjtë. Duke rrezikuar jetën e saj, ajo shpëtoi mbi 2500 fëmijë hebrenj nga Getoja e Varshavës. Irena Sendlerowa është dekoruar me titullin “E drejtë mids Kombeve” nga Shteti i Izraelit. 

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023