Kompania ushtarake izraelite IAI ndërton topin me lazer

Izraeli planifikon të përdor teknologjinë e lazerave për t’u mbrojtur nga sulmet me rreze të gjatë dhe të shkurtër


Kontraktori i mbrojtjes në pronësi të qeverisë izraelite, Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) po ndërton një top me lazer që ka për qëllim të kapë predha mortajash dhe kërcënimet me rreze të shkurtër.

Kompania është “në një fazë shumë të avancuar” në zhvillimin e topit dhe “eksperimente të suksesshme tashmë janë kryer”, tha Boaz Levy, zëvendësdrejtor i IAI-t për sistemet raketore dhe hapësinore, në një intervistë të përditshmen ekonomike “Calcalist”.

Në vitin 2014, kontraktori i teknologjisë së mbrojtjes në pronësi të qeverisë izraelite Rafael Advanced Defense Systems Ltd. prezantoi modelet e para të një armë lazer të quajtur “Iron Beam”, i projektuar për të synuar artileritë dhe për të gjuajtur nga një rreze deri në 7 kilometra.

Izraeli planifikoi të përdorte një teknologji lazer për të mbrojtur kundër rreziqeve të gjata dhe me rreze të shkurtër, por një projekt zhvillimi u ndalua në gjurmët e tij mbi një dekadë më parë dhe në vend të kësaj u zhvillua “Iron Dome”

Bateritë e “Iron Dome”të përdorura nga Izraeli për t’u mbrojtur kundër raketave të lëshuara nga Rripi i Gazës nuk ishin të dizajnuara për të trajtuar kërcënimet me rreze të shkurtër.

Publikuar nga Izraeli Sot – izraelisot.com

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…