Letra e Albert Anjashtajnit rreth Zotit shitet 3 mln dollarë në ankand

Letra është shkruar nga nobelisti i famshëm në vitin 1954, një vit para vdekjes së tij


Një letër me shkrim dore nga fizikanti i madh Albert Ajnshtajn, që merrej me konceptin e fesë, Judaizmin dhe besimin e tij hebre, u shit 3 milionë dollarë në ankandin e zhvilluar dje në Nju Jork.

“Letra e Zotit”, e shkruar nga Ajnshtajni në vitin 1954, kur ai ishte 74 vjeç , është një faqe e gjysmë e gjatë dhe e shkruar në gjermanisht dhe i drejtohet filozofit Eric Gutkind,.

Ajo konsiderohet si një dorëshkrim kryesor në debatin mbi shkencën dhe fenë dhe është deklarata më e qartë e pikëllimeve të Ajnshtajnit mbi kërkimin universal të jetës së kuptimit.

Shkencëtari dhe novelisti i famshëm e shkroi letrën një vit para vdekjes së tij në vitin 1955.

Ajnshtajni preku edhe judaizmin e tij, duke thënë se e admironte dhe e donte popullin e tij, por nuk besonte se ata ishin zgjedhur mbi të tjerët.

“Për mua, feja hebraike, ashtu si të gjitha fetë e tjera, është një mishërim i supersticionit më fëminor,” shkroi ai, duke shtuar “Nuk mund të shoh asgjë “të zgjedhur “për ta”.

Shtëpia e Ankandeve Christie, në vitin 2002, shtëpia e ankandit shiti një letër të shtypur drejtuar Presidentit të SHBA Franklin Roosevelt nga Ajnshtajni për 2 milionë dollarë.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…