2018, 6.5 miliardë dollarë investime në ekosistemin e startapeve në Izrael

Ekosistemi i startapeve të Izraelit është një nga më të mëdhatë në botë dhe konsiderohet i dyti pas Silicon Valley


Pozita e Izraelit si një “startup nation” ka qenë në rritje që nga viti 2009. Në vitin 2017, përveç më shumë se 350 qendrave kërkimore dhe zhvillimi shumëkombëshe, ka pasur edhe më shumë se 6,000 startape, më shumë se 70 fonde VC dhe më shumë se 200 përshpejtues startapesh.

Themeluesi dhe CEO i OurCrowd, Jon Medved, tha për revistën e njohur amerikane, “Forbes”, se ekosistemi i startapeve të Izraelit është vendosur të arrijë rekorde të reja këtë vit, me rreth 6.5 miliardë dollarë të investuar në startapet izraelite në 2018.

“Mbi 80% e kësaj kapitali vjen nga jashtë dhe fondet e sipërmarrjeve izraelite po performojnë mirë, madje edhe në krahasim me Silicon Valley”, tha Medved. “Tregu i sipërmarrjeve këtu është rritur në mënyrë të konsiderueshme në madhësi dhe në cilësi, ndërsa Izraeli prodhon rregullisht kompani lider në treg që dalin në sektorë të ndryshëm investimesh. Këto kompani nuk janë duke u rritur jo vetëm  shpejt, dhe janë shumë premtuese, por ato janë aktualisht në ballë të konkurrentëve të tyre në mbarë botën”.

“Ekosistemi i startapeve të Izraelit është një nga më të mëdhatë në botë dhe konsiderohet i dyti vetëm pas Silicon Valley”, tha Yossi Atias, Drejtor i Përgjithshëm, IoT Security, BullGuard. “Tregu ka pjekur në mënyrë të konsiderueshme dhe shumë firma shumëkombëshe po hapin ose zgjerojnë qendrat e tyre në Izrael, gjë që po bën kërkimin e talenteve shumë sfiduese për startupe të kufizuara buxhetore në vend”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…