Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.


Tre prodhues izraelite të armëve ishin ndër 100 kompanitë në mbarë botën që kanë bërë më shumë para duke shitur armë në vitin 2017, sipas të dhënave të publikuara Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes të Stokholmit (SIPRI), një institut i dedikuar hulumtimit të konfliktit, armatimit, kontrollit të armëve dhe çarmatimit.

Elbit Systems Ltd, me seli në qytetin verior të Izraelit, Haifa, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë. Kompania shtetërore Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) ndodhet në vendin e 41 me 2.4 miliardë dollarë në shitjen e armëve.

Një tjetër kompani me bazë në Haifa, Rafael Advanced Defense Systems Ltd, renditet e 45-ta, duke ruajtur pozicionin e saj që nga viti i kaluar, me 2.2 miliardë dollarë në shitjen e armëve.

Në krye të listës janë tre kompani me bazë në SHBA: Lockheed Martin me 44.9 miliardë dollarë, Boeing me 26.9 miliardë dollarë dhe Raytheon Systems Ltd. me 23.8 miliardë dollarë.

Shitja totale e armëve të 100 kompanive arriti në 398 miliardë dollarë në vitin 2017, 57% e të cilave erdhi nga shitjet nga kompanitë me bazë në SHBA.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…