Vdes shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz

Shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare

Shkrimtari i njohur izraelit, Amos Oz ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga vajza e tij, historiania Fania Oz-Salzberger. Ai vuante nga sëmundja e rëndë e kancerit.

Puna autobiografike e autorit ‘Një vepër e dashurisë dhe errësirës’ u adaptua për ekranin e madh në vitin 2015 dhe shënoi debutimin si regjizore e Natalie Portman.

Mbështetja e tij për zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestine bëri që disa ta quanin atë një tradhtar, të cilën ai e cilësonte “një simbol nderi”.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Marie Van der Zyl: Populli shqiptar ka një respekt të madh për hebrenjtë

Presidentja e Bordit të Deputetëve të Hebrenjve Britanikë, intervistë në televizionin shqiptar News24

SPYZONE

Kapi arkitektin e Holokaustit, vdes spiuni legjendar izraelit Rafi Eitan

Eitan udhëhoqi misionin për kapjen në Argjentinë të Adolf Eichman, i cili njihej ndryshe si arkitekt i Holokaustit.