“Shtëpia e Jetës”, Elisa Spiropali: Shqipëria, vend etalon për shpëtimin e hebrenjve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, mesazh në rrjetin social “Facebook”


Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit në nderim të viktimave të Holokaustit, Shqipëria u shpall “Shtëpia e Jetës” nga Fondacioni Ndërkombëtar ‘Raoul Wallenberg”.

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe njeherësh zëdhënësja e Qeverisë, Elisa Spiropali, në mesazhin e saj në rrjetin social “Facebook”, e konsideron Shqipërinë si “vend unik ku numri i hebrenjve nuk u pakësua, por u shtua gjatë Luftës, si një parajsë e sigurt për refugjatët që i iknin terrorit”.

“Të lidhur me Besa-Besë, shqiptarët i dhanë botës mesazhin se kurajoja dhe humanizmi janë etalon i gdhendur ndër shekuj në viset tona, duke i strehuar dhe mbrojtur hebrenjtë, pa u frikur për t’i dorëzuar nazistëve asnjë prej tyre. Përkujtojmë me nderim të thellë viktimat e Holokaustit, një prej masakrave më të mëdha që ka njohur historia e njerëzimit, duke u zotuar se do të jemi gjithmonë strehë e paqtë, ashtu si vend i harmonisë fetare, Besës, nderit dhe respektit”, shkruan ministrja Spiropali.

Të pranishëm në përurimin e pllakatës ishin edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ministra dhe deputetë, ambasadori i Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin, rabini Yisroel Finman si dhe përfaqësues të komuniteteve fetarë në Shqipëri, si dhe përfaqësues të Fondacionit Ndërkombëtar ‘Raoul Wallenberg”.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…