“Shtëpia e Jetës”, Elisa Spiropali: Shqipëria, vend etalon për shpëtimin e hebrenjve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, mesazh në rrjetin social “Facebook”


Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit në nderim të viktimave të Holokaustit, Shqipëria u shpall “Shtëpia e Jetës” nga Fondacioni Ndërkombëtar ‘Raoul Wallenberg”.

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe njeherësh zëdhënësja e Qeverisë, Elisa Spiropali, në mesazhin e saj në rrjetin social “Facebook”, e konsideron Shqipërinë si “vend unik ku numri i hebrenjve nuk u pakësua, por u shtua gjatë Luftës, si një parajsë e sigurt për refugjatët që i iknin terrorit”.

“Të lidhur me Besa-Besë, shqiptarët i dhanë botës mesazhin se kurajoja dhe humanizmi janë etalon i gdhendur ndër shekuj në viset tona, duke i strehuar dhe mbrojtur hebrenjtë, pa u frikur për t’i dorëzuar nazistëve asnjë prej tyre. Përkujtojmë me nderim të thellë viktimat e Holokaustit, një prej masakrave më të mëdha që ka njohur historia e njerëzimit, duke u zotuar se do të jemi gjithmonë strehë e paqtë, ashtu si vend i harmonisë fetare, Besës, nderit dhe respektit”, shkruan ministrja Spiropali.

Të pranishëm në përurimin e pllakatës ishin edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ministra dhe deputetë, ambasadori i Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin, rabini Yisroel Finman si dhe përfaqësues të komuniteteve fetarë në Shqipëri, si dhe përfaqësues të Fondacionit Ndërkombëtar ‘Raoul Wallenberg”.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…