Florida njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Vitin e kaluar, presidenti amerikan Donald Trump transferoi ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem.


Shteti i Floridës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mori vendimin për të njohur Jerusalemin si kryeqyteti i Izraelit.

“I përjetshëm dhe kryeqytet i pandarë”, thuhet në deklaratën e guvernatorit, republikanit Ron DeSantis.

Vitin e kaluar, presidenti amerikan Donald Trump transferoi ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem.

“Shteti i Floridës është prej një kohë të gjatë mbështetës i kombit hebre. Ne shikojmë një miqësi të vërtetë në marrëdhëniet e Floridës me Izraelin”, citohet nga “Jerusalem Post”, zëvendëskonsulli i Izraelit në Florida, Guy Giladi.

“Izraeli qëndron me Amerikën tani dhe gjithmonë. Izraeli nuk ka mik më të mirë se Amerika dhe Amerika nuk ka mik më të mirë se Izraeli”, theksoi Gilady.

Izraeli dhe Florida kanë një partneritet të fortë ekonomik. Sipas, Jewish Virtual Library (JVL), Florida është partneri i 13-të më i madh tregtar i Izraelit dhe një nga 33 shtetet amerikane që kanë marrëveshje ekonomike bashkëpunuese me Izraelin.

Që nga viti 1996, Florida ka eksportuar më shumë se 3.8 miliardë dollarë mallra në Izrael dhe ky numër po rritet.

Në vitin 2017, sipas JVL, Florida eksportoi 282.2 milionë dollarë mallra në Izrael, duke shënuar një rritje prej 15.2% nga viti i kaluar.

Janë 621,460 hebrenj që jetojnë në Florida, që përbëjnë 3.2% të popullsisë së shtetit në vitin 2017, sipas JVL.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…