Ekspozitë në Angli mbi heroizmin e shqiptarëve për shpëtimin e hebrenjve

Ambasadori shqiptar në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko: Historia e mbrojtjes së popullsisë hebraike në Shqipëri është e jashtëzakonshme


Hebrenjtë britanikë kanë mësuar për heroizmin e myslimanëve shqiptarë që shpëtuan hebrenjtë e vendit gjatë pushtimit nazist, pasi Bordi i Deputetëve organizoi një ekspozitë të Yad Vashem Britani e Madhe mbi këtë temë të dielën e kaluar, shkruan portali Jewish News me qendër në Angli.

Ambasadori shqiptar në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko, i tha publikut hebre që “historia e mbrojtjes së popullsisë hebraike në Shqipëri është e jashtëzakonshme”, duke shtuar se ishte “një shembull i shkëlqyer i njerëzimit dhe një mësim për brezat e ardhshëm”.

Ekspozita fokusohet në përpjekjet e muslimanëve shqiptarë për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit kishte shumë foto dhe dokumente.

Ambasadori Qirko tha: “Shqiptarët vendosën të mos qëndrojnë indiferentë gjatë mizorive të paprecedentë të Holokaustit. Ata zgjodhën anën e djathtë, anën e jetës”.

Presidenti i Bordit të Deputetëve, Marie van der Zyl, tha: “Kjo është një ekspozitë e rëndësishme që përkujton heroizmin e shqiptarëve myslimanë. Është një histori pak e njohur dhe një që ne jemi të lumtur të jemi në gjendje të ndajmë.”

Ajo shtoi: “Këto veprime heroizmi janë një model për mënyrën se si myslimanët dhe hebrenjtë duhet të bashkëjetojnë sot, duke sfiduar së bashku anti-semitimin dhe urrejtjen anti-muslimane”.

Kryetari i Fondacionit të Yad Vashem të Mbretërisë së Bashkuar, Simon Bentley, tha se organizata është “e përkushtuar ndaj nderimit të jo-hebrenjve që kanë rrezikuar jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit. Myslimanët shqiptarë shpëtuan qindra jetë hebrenjsh”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…