Komuniteti shqiptaro-hebre në Samitin e Diasporës në Shqipëri

Ambasadori Bardhyl Canaj, pati një takim pune me Felicita Jakoel, kryetare e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, dhe Ana Çilin.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, pati një takim pune me pjesëmarrësit nga Komuniteti shqiptaro-hebre –  Felicita Jakoel, kryetare e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, dhe Ana Çilin.

Sipas ambasadës, takimi kishte karakter informative, në prag të pjesemarrjes së tyre në Samitin e Dytë të Diasporës në Tiranë, 28 Shkurt-2 Mars.

“Ju urojme per nje prezence aktive dhe dinjitoze!”, thuhet në mesazhin e ambasadës.

Në Izrael jeton një komunitet jo i vogël shqiptaro-hebrenjsh, të cilët i ruajnë të forta lidhjen me Shqipërinë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë