Tre shqiptaro-hebrenj nderohen me titullin “Ambasador i Kombit”

Felicita Jakoel, Ana Çili dhe Iris Matathia u vlerësuan nga Ministria shqiptare e Diasporës


Tre përfaqësuese të komunitetit shqiptaro-hebre: Felicita Jakoel, Ana Çili  dhe Iris Matathia u vlerësuan nga Ministria shqiptare e Diasporës me titullin “Ambasador i Kombit” gjatë Samitit të Dytë të Diasporës, për kontributin e tyre në promovimin e Shqipërisë në Izrael dhe botën hebraike.

Certifikatën “Ambasador i Kombit” ua dorëzoi ministri i Diasporës, Pandeli Majko.

Felicita Jakoel është kryetarja e Shoqatës së Miqësisë Izrael Shqipëri.

Ana Çili është guidë e licencuar nga Ministria e Turizmit të Shqipërisë dhe shoqëron grupet e turistëve izraelitë.

Iris Matathia, nëna e së cilës është nga Berati, vajza e doktorit të njohur, Zino Matathia, punon në Zyrën e Statistikave të Izraelit.


Arens Duka është inxhinier punimësh civile, aktualisht në Empresas Bern Panama.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.